Menu

Zajímavosti

Výživa hospitalizovaného pacienta

Fenylketonurie (dále PKU) je vrozená metabolická porucha látkové výměny, při které organismus nemůže odbourávat aminokyselinu fenylalanin, jednu ze základních nezbytných aminokyselin, obsaženou v bílkovinách. Postiženým chybí v játrech důležitý enzym pro zpracování aminokyseliny fenylalaninu – fenylalaninhydroxyláza. Nadbytek fenylalaninu (dále PHE) v krvi výrazně brání vývoji mozku, což má za následek trvalé těžké postižení intelektu. Přísnou dietu musí dodržovat i ženy fenylketonuričky, keteré se chystají na těhotenství nebo jsou gravidní.

Přečíst celé

Jaký je obsah fenylalaninu v bramborách?

Jídla z brambor patří neoddělitelně k PKU dietě. Dávají jí pestrost, zajímavost a v jídelníčku dětí s PKU patří brambory k nejoblíbenějším. I když by mohly být vnímány jako typická nízkobílkovinná potravina, skutečnost je jiná. Brambory obsahují v čerstvé hmotě hlíz průměrně 2% bílkoviny (2 g bílkoviny ve 100 g). V běžných odrůdách kolísá obsah bílkoviny od 1,2 do 2,5%, existují ale odrůdy, v nichž je obsah bílkoviny podstatně vyšší. Znamená to, že obsah fenylalaninu v bramborách může kolísat od 60 mg až po 130 a více miligramů ve 100 g syrových hlíz. Obsah bílkoviny v bramborách je ovlivňován geneticky, odrůdou, dusíkatým hnojením a je uváděn i blíže nespecifikovaný vliv stanoviště a ročníku. Tím lze vysvětlit, proč se údaje o obsahu fenylalaninu v bramborách v různých publikacích mírně liší.

Přečíst celé

Mateřská fenylketonurie

Již starší práce publikované před rokem 1960 upozorňovaly na to, že se ženám s fenylketonurií, které nebyly v těhotenství léčeny dietou, rodily děti s vrozenými vadami. U dětí se vyskytovalo opožďování duševního vývoje, měly menší velikost hlavy, pomalu rostly a vyskytovaly se u nich daleko častěji závažné vrozené srdeční vady. Tato postižení se dotýkala až 90% dětí narozených matkám, u nichž hladiny fenylalaninu v době těhotenství přesahovaly 20 mg% (1200 umol/l).

Přečíst celé

Vypočítejte si samostatně obsah fenylalaninu ve zvolené potravině

Výpočet není složitý, potřebujete pouze: zjistit kolik gramů bílkoviny zvolená potravina obsahuje (použijete údaj výrobce o množství bílkovin ve 100 g výrobku a podle váhy výrobku si obsah vypočítáte) a zjištěný počet gramů bílkoviny znásobíte obsahem fenylalaninu (podle přiložené tabulky).

Přečíst celé

Péče o dítě s fenylketonurií v době nemoci

Tekutiny představují více než polovinu tělesné váhy člověka . Má-li organizmus správně fungovat, musí mít stále k dispozici správné množství vody a v ní rozpuštěných solí. Čím mladší je dítě, tím důležitější je pro ně správný obsah vody a solí v těle. Jako průjem se označuje opakované vyprazdňování vodnatých řídkých stolic.

Přečíst celé

Správný vývoj dítěte

Víme, že neléčená fenylketonurie způsobuje opožďování duševního a tělesného vývoje dítěte a tak sledujeme vývoj našeho dítěte zvlášť pozorně. Možná, že si také klademe otázky: Proč dítě ještě neleze? Jak to, že tak málo mluví?

Přečíst celé

Psychosociální aspekty související s PKU u dětí a dospělých

Autorky zkoumaly psychosociální a zdravotní situaci dospělých s fenylketonurií po ukončení léčby dietou.

Přečíst celé
 
sex izle,türk seks Hd Film izle Linux Vps hosting Seo Danışmanlığı