Menu

Život s nízkobílkovinnou dietou

Publikováno: 10. 3. 2013

Je to život jako každý jiný, život s několika omezeními a značnou dávkou povinností. Sám sebe se občas ptám, proč zrovna já sem musel mít to „štěstí“ a narodil jsem se s touhle vzácnou nemocí fenylketonurií. Ale když se občas podívám kolem, vidím, že jsou lidé, kteří jsou na tom daleko hůř. Dietu dodržuji od narození v podstatě až dodnes, čili do dospělosti.

Život s ní nebyl vždy jednoduchý, vyptávání dětí proč mám bílé pečivo a proč si nedám k obědu taky maso, bylo vždy otravné stále dokola vysvětlovat. Časté problémy byly i v tom, že když sem někam měl jet bez rodičů, tak né vždy a všichni byli ke mně vstřícní. Například do mé první školky mě kvůli dietě nechtěli vzít, vzali mě až do té druhé, kde byly paní učitelky velmi hodné a vstřícné, vzaly mě dokonce i sebou na školku v přírodě podobu jednoho týdne, jídlo a vše bylo dopředu navařené a zařízené.

Nebo například už pravidelně tak 3 roky jezdím na týdenní soustředění. Díky skvělé domluvě a mamče mám možnost jet, jídlo mám dopředu navařené a jen mi ho ohřívají a já tudíž můžu fungovat jako zcela normální sportovec. Jelikož už mi je přes 18 let, tak si hlídám na soustředěních pití Lophlexů sám. Život dietáře je vždy plný pokušení zkusit to či ono, ale tohle se hold musí vydržet, protože co se jednou ochutná, tak může zachutnat a blbě si to pak může člověk odpouštět.

Hlavně v období dospívání to bylo těžké. Já si třeba na život s dietou zvykl a zvládám ho celkem v pohodě. Sportuji, hraji stolní tenis za Spartu Prahu, jezdím na různá soustředění, chodím na Střední průmyslovou školu, jezdím na dovolené s přáteli, zkrátka žiji plnohodnotný život jako každý jiný v mém okolí.

Pozn. Lophlex je jeden z léčebných doplnků nízkobílkovinné diety pro pacienty s PKU

Ondřej Havazík

 
sex izle,türk seks Hd Film izle Linux Vps hosting Seo Danışmanlığı