Menu

Vývoj přístupu k dietní léčbě pacientů s fenylketonurií

Publikováno: 10. 3. 2013

 Z potřeby poskytnout kvalitnější péči na počátku 90.let začala práce na novém konceptu nutriční péče o pacienty s fenylketonurií (PKU). Vycházelo se převážně z poznatků a zkušeností získaných při řádných kontrolách v ambulanci našeho centra, odborné literatury i zkušeností jiných center. Cílem bylo zavést fungující systém nutriční a edukační péče na základě nejnovějších poznatků o výživě a fenylketonurii, potřeb a individuálních možností pacientů a regionálních stravovacích zvyklostí.

Péče o pacienty s fenylketonurií se za dobu od počátku léčby stále mění a zlepšuje. Na trhu je větší sortiment nízkobílkovinných potravin a léčebných aminokyselinových přípravků. Stále získáváme nové zkušenosti, které můžeme uplatnit v praxi. Ke zkvalitnění naší práce pomáhá i výpočetní technika.

 1. Běžná edukační činnost

a) Edukace během řádných ambulantních kontrol

Jsou podávány informace pacientům a jejich blízkým o dietní léčbě a o všem, co je s ní spojené. Dále se provádí standardně zpracování individuálních rozpisů diet, propočtů jídelníčků z dodaných záznamů stravy a dle přání rodičů či samotného pacienta vytvoření vzorových jídelníčků. Uvedené činnosti jsou prováděny s využitím počítačového programu.

b) Telefonické konzultace

Jsou podávány informace o výsledcích laboratorních testů, zvláště hladin fenylalaninu (Phe). Následuje v případě potřeby úprava v dietě ve spolupráci s lékařem, dále jsou řešeny různé dotazy směrované k dietní léčbě.

2. Ostatní edukační činnost

Edukační kurzy, které jsou každoroční tradicí našeho centra byly zahájeny v roce 2001 a byly určeny ženám, které v budoucnu plánují těhotenství. Kurzy byly postupně rozšiřovány i pro jiné věkové skupiny pacientů včetně jejich rodinných příslušníků. V neposlední řadě je možná účast i pracovníků, kteří budou zajišťovat nízkobílkovinnou dietu na různých akcích (např. na táborech, školách v přírodě apod.)

Prostory pro jejich pořádání nám poskytla Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola v Praze 4. V posledních 3 letech probíhají také ve spolupráci s Národním sdružením PKU a jiných DMP.

Přehled edukačních kurzů

  1. pro rodiče kojenců (1-denní)
  2. pro rodiče batolat (1-denní s vařením)
  3. pro mladší dorostence ve věku 11–14 let (3-denní s vařením)
  4. pro starší dorostence ve věku 15–19 let (4-denní s vařením)
  5. individuální kurzy (mateřská PKU, vánoční pečení, praktické odzkoušení nízkobílkovinných receptů dle vlastního přání)

img_01a img_01b

3. Účast na pacientských setkáních

Nutriční péče o pacienty je také zajišťována každým rokem na setkáních pacientů a jejich blízkých pořádaných pacientskou organizací NS PKU a jiných DMP-www.nspku. Jejich součástí jsou i odborné přednášky, kde je cílem především účastníky vzdělávat a prohlubovat jejich jak teoretické tak i praktické znalosti a dovednosti.

img_02a img_02b

4. Akce pro pacienty se zajištěním diety

Letní tábor

Naše centrum spolupracuje od roku 1993 až dodnes na přípravách zajištění diety na letních táborech, kde je hlavním cílem integrovat děti s PKU do kolektivu zdravých vrstevníků, vést je k samostatnosti a umožnit jim stejnou zábavu jako mají ostatní děti. Pobyt na táboře je také obohacen o odborný a zábavný program, který zastřešuje náš tým.

img_03

Zimní rekreace

Z řad rodičů dětí s PKU a naším centrem se zrodila myšlenka uspořádat zimní pobyt se zaměřením na lyžařský výcvik. Poprvé se konal v roce 1999 v Jeseníkách a měl velký ohlas. Poté se ještě konal celkem 4krát na stejném místě.

 img_04

5. Publikační činnost

Jedním z největších přáních a potřeb z řad rodičů a pacientů v naší ambulancí bylo zpracovat nízkobílkovinné recepty, kterých bylo zpočátku velmi málo a rodiče měli problémy s přípravou nízkobílkovinných jídel. Postupně vyšly dvě kuchařské knihy Vaříme zdravě a chutně pro pacienty s fenylketonurií, první vyšla v roce 1996.

V roce 2004 vyšla druhá kuchařská kniha, která je také doplněna o teoretickou část týkající se onemocnění PKU. S přibývajícími novými poznatky a zkušenostmi v přípravě na těhotenství u žen s PKU byla vydána v roce 2010 brožura Fenylketonurie a mateřství.

Ostatní publikační činnost nejen v nutriční péči o pacienty, ale i nové odborné poznatky v léčbě PKU jsou uvedeny v odborných i laických časopisech.

varime-pro-fenylketonuriky varime-pro-fenylketonuriky2 fenylketonurie-a-materstvi

 6. Zajištění analýz potravin

V souvislosti s vydáním kuchařek bylo potřeba zpracovat potravinové tabulky, které jsou nedílnou součástí každodenního používání rodičů či pacientů v praxi. Proto byly provedeny analýzy potravin na obsah fenylalaninu ve Státním zdravotním ústavu a později ve Výzkumném ústavu potravinářském.

7. Počítačový program v PKU ambulanci

Největší a časově poměrně náročný rozsah práce nutriční péče představuje zpracování základních individuálních rozpisů diet a propočtů jídelníčků. Za tím účelem byl již v roce 1994 vytvořen počítačový program. V roce 2011 byla provedena inovace softwaru, který využívá modernější technologie výpočetní techniky, ale hlavně odráží nové poznatky v nutriční léčbě PKU.

 

 
sex izle,türk seks Hd Film izle Linux Vps hosting Seo Danışmanlığı